امپراتوری دروغ به دنبال تغییر باورها است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین - پیشوا گفت: مهم‌ترین هدف دشمن شکل‌دهی به ارزش‌ها و باورهای مردم، دست‌کاری در افکار عمومی است.

کیان پهلوان‌افشاری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین - پیشوا در گفتگو با خبرنگار سرویس اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، درباره اهمیت رسانه در جهت‌دهی به افکار عمومی، اظهار کرد: رسانه‌ها یکی از مهم‌ترین نهادهای اجتماعی در تحول جامعه و شکل‌گیری آن هستند که به‌عنوان یک پل ارتباطی بین مردم و آماد جامعه عمل می‌کنند.

وی بیان کرد: رسانه‌ها با گزارش‌ها و تحلیل‌های به‌روز و منطبق بر واقعیات می‌توانند مردم را از وقایع آگاه کرده و ابزاری برای آموزش و حتی پرورش در زمینه‌های مختلف از جمله مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باشند، رسانه‌ها در مشارکت اجتماع مهم‌ترین و تأثیرگذارترین نهاد بوده و نه‌تنها در ایران بلکه در دنیا رسانه‌ها این نقش را ایفا می‌کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین - پیشوا با تأکید بر اهمیت فراگیری سواد رسانه و بازدارندگی تأثیرات منفی رسانه‌ها، مطرح کرد: امپراتوری دروغ موضوعی سیستماتیک و سازمان‌یافته و مجموعه‌ای از نهادها و افرادی است که به‌صورت سازمانی به انتشار اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده می‌پردازند.

پهلوان‌افشاری درباره اهداف شکل‌گیری امپراتوری دروغ، عنوان کرد: مهم‌ترین هدف دشمنان شکل‌دهی به ارزش‌ها و باورهای مردم، دست‌کاری در افکار عمومی است، یعنی با انتشار اخبار دروغ به طور پیچیده و سیستمی، ارزش‌ها و باورهای مردم را به آن شکلی که می‌خواهند جهت‌دهی و شکل‌دهی می‌کنند.

وی در باره اثرات امپراتوری دروغ، افزود: درصورتیکه دشمن در این جبهه مؤثر عمل و مردم از سواد رسانه دور بوده، تحت‌تأثیر قرار گرفته و از واقعیت دور شوند، عملاً می‌توانند بی‌اعتمادی را در بین مردم ایجاد کنند و از این‌رو مقابله با امپراتوری‌ دروغ به دلیل اثرات مخرب آن در جامعه لازم است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین - پیشوا درباره شکل‌گیری امپراتوری دروغ، تصریح کرد: یکی از عوامل ایجاد آن در مقابله با رویکرد و اهداف کشورمان، مواضع سیاسی جمهوری اسلامی در مناسبات بین‌المللی است، به‌طوریکه منافع سیاسی و اقتصادی کشورهای غربی در منطقه با حضور ایران تضعیف شده و آن‌ها می‌دانند با دست‌کاری در افکار عمومی علیه ایران می‌توانند اهداف خود را در منطقه پیش ببرند.

پهلوان‌‎افشاری ادامه داد: با توجه‌ به گسترش فناوری‌های ارتباطی این امپراتوری‌ها قدرتمندتر از گذشته هستند و با استفاده از روش‌های پیچیده و پیشرفته برای انتشار استفاده می‌کنند، فضای نادرست برای انتشار اخبار در کشور وجود داشته و به سواد رسانه‌ای مرتبط است و به دلیل این نقص توانسته‌اند تا حدی فعالیت خود را وسیع‌تر کنند.

وی شکست امپراتوری دروغ را چالشی بزرگ و پیچیده دانست و گفت: آن‌ها از منابع مالی و انسانی فراوانی برخوردارند و برای شکست حکام این امپراتوری نیازمند افزایش آگاهی مردم در حوزه سواد رسانه‌ای و فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم برای بهبود نظام آموزش هستیم و نظام آموزشی می‌تواند مهارت‌های مردم در تشخیص اطلاعات نادرست را افزایش دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین - پیشوا در همین رابطه مطرح کرد: دومین راهکار برای شکست امپراتوری دروغ حمایت از رسانه‌های حرفه‌ای و مستقل است، این‌ها می‌توانند در انتشارات اطلاعات دروس و دقیق به مردم کمک کنند.

پهلوان‎‌افشاری با اشاره به کاهش اعتماد مردم نسبت به رسانه‌های خارجی، خاطرنشان کرد: شواهد بسیاری وجود دارد که امپراتوری دروغ تأثیرات خودش را ندارد، امروز دیگر نمی‌توان گفت که رسانه‌های معاند، خبری را که منتشر می‌کنند تأثیرپذیری مطلق دارد.

انتهای خبر/

کد خبر 761762

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =