شهید سلیمانی؛ الگویی برای افزایش سرمایه اجتماعی

ساده‌زیستی، پاکدستی، امانتداری، ایثار، فداکاری و مردم‌داری از ویژگی‌های مسئولان حکومتی است که می تواند موجب افزایش سطح اعتماد و سرمایه اجتماعی شود و این ویژگی‌ها به وضوح در منش شهید سلیمانی وجود داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، معصومه اصطلامی، فعال رسانه‌ای در یادداشتی نوشت: در این امر تردیدی نیست که سرمایه اجتماعی موجب کارآمدی نظام سیاسی در هر حکومتی خواهد شد و یکی از عوامل مؤثر در این امر، عملکرد و سیره کارگزاران آن خواهد بود که بی‌شک می‌توان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را در این راستا به عنوان نمونه‌ برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی (ره) معرفی کرد و آن را الگو قرار داد.

ساده‌زیستی به عنوان یک ویژگی مورد تاکید اهل بیت علیهم‌السلام برای مسئولان حکومتی می‌تواند موجب افزایش سطح اعتماد و سرمایه اجتماعی شود که این ویژگی ساده‎ به وضوح در منش شهید سلیمانی وجود داشت، از دیگر ویژگی‌های سردار دل‌ها تطابق حرف و عمل بود که نمونه بارز آن را می‌توان در وعده نابودی داعش دید؛ قطعاً پیشبرد کارها با فریب و وعده‌های پوشالی مردم را از نظام اسلامی ناامید خواهد کرد.

ویژگی ایثار و فداکاری در مسیر تحقق اهداف نظام اسلامی از سوی مسئولان، مردم را نیز به پشتیبانی از حکومت ترغیب خواهد کرد که این مهم در وجود شهید سلیمانی تبلور داشت،؛ مردم‌داری و خدمتگزار و غمخوار مردم بودن در مشکلات، خوش‌رویی و اخلاق حسنه در برخورد با مردم از سوی مسئولان موجب افزایش اعتماد اجتماعی در سطح جامعه خواهد شد.

در راستای افزایش سطح اعتماد عمومی نسبت به نظام اسلامی، حافظ منافع ملی بودن از سوی مسئولان تأثیر بسیاری دارد که این خصوصیت در شهید سلیمانی همراه با ایثار و جان‌فشانی در عرصه‌های مختلف موجب همراهی و همکاری مردم با این شهید بزرگوار شد.

از دیگر ویژگی‌هایی که مسئولان با پرورش آن در خود می‌توانند در راستای افزایش سرمایه اجتماعی نظام اسلامی قدم بردارند، حفاظت از بیت‌المال و امانت‌داری در حفظ آن است و پاکدستی شهید سلیمانی حتی بر کسانی که با او برخورد و دیداری نداشتند مبرهن است و یقینأ برخورداری از این شاخصه موجب افزایش همکاری و همدلی مردم و حکمت اسلامی در نیل به اهداف نظام خواهد شد.

اگر بخواهیم تنها در همین ویژگی‌های ساده که از سوی مسئولان قابل اجرا و پرورش است، نظر و بررسی انجام دهیم شاید خصوصیات بسیاری وجود دارد که هم مورد تاکید اسلام و اهل بیت علیهم‌السلام است و هم وجود آن در کارگزارانی همچون شهید سلیمانی نشان از عملیاتی شدن آن در هر کارگزار نظام سیاسی دارد.

اگر همین ویژگی‌های ساده در مسئولان نظام اسلامی مشاهده شود، دیگر نیاز به امیدآفرینی در بین مردم و افزایش مشارکت آن‌ها در مقاطع حساسی همچون انتخابات نیست، مردم همواره پشتیبان نظام جمهوری اسلامی ایران هستند، اگر کارگزارانی همچون شهید سلیمانی خود را این چنین پرورش دهند.

تشییع پیکر سردار دل‌ها و حضور بی‌سابقه مردم در وداع با این کارگزار نظام نشان از همراهی آنان با این خصوصیات دارد و قطعاً مقام معظم رهبری بر این امر واقف بودند که وعده حضور بی‌نظیر مردم در تشییع پیکر و وداع با این شهید بزرگ اسلام را داده بودند.

درصورتیکه مردم در عرصه‌های مختلف به مسئولان نظام اعتماد داشته و این ویژگی‌های ساده را در وجود آن‌ها ببینند، حتی در این شرایط سخت اقتصادی و معیشتی و شدیدترین تحریم‌ها پشت نظام خواهند ایستاد.

مسئولین باید بدانند یکی از مشکلاتی که امروز ما در کشور با آن روبرو هستیم، ناامیدی مردم از برخی مسئولان در حل مشکلات و عمل به وعده‌هاست، همین امر موجب ناراحتی مردم از کارگزاران و منتخبان خود شده است، بی‌تفاوتی برخی مسئولان پس از انتخاب و روی کار آمدن، نسبت به مشکلات مردم موجب ناامیدی آن‌ها می‌شود، البته بی‌شک باید دانست که راه تغییر نیز از مسیر صندوق‌های رأی می‌گذرد و یکی از راهبردهای مورد تأکید مقام معظم رهبری در خصوص انتخابات است.

از سوی دیگر باید به این نکته توجه و بر این امر تاکید داشت که مؤلفه‌های انتخاب اصلح و درست باید به مردم نشان داده و بر آن تاکید مکرر شود و به تبع آن نیاز به امیدآفرینی در کشور به وضوح احساس می‌شود.

یک جمله تأثیرگذار و جالب از پریکلس (دولتمرد و ژنرال برجسته آتنی) وجود دارد، او می‌گوید: «آن کس که در آتن زندگی کند و بگوید من کاری به کار آتن ندارم، کاری در آتن ندارد!» به اعتقاد بسیاری از نظریه‌پردازان حال حاضر اینکه شهروند کشوری در انتخابات شرکت نکرده و رأی ندهد، یکی از بدبختی‌های دموکراسی‌های جهان امروز است.

ممکن است کسی دغدغه کار سیاسی نداشته و به عبارت دیگر علاقه‌ای به انجام کار سیاسی و یا شرکت در بازی‌های سیاسی نداشته باشد، اما باید دغدغه امر سیاسی را داشته باشد، به این معنا که عقلانی نیست در ایران زندگی کنید ولی بگوئید کاری به کار این کشور ندارم و رأی نمی‌دهم!

انتهای خبر/

کد خبر 762266

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =