افزایش ۱۴ برابری خدمات عمرانی در ورامین

در سال‌های اخیر، توجه به توسعه این شهرستان، به‌ویژه روستاهای تابعه، از سوی مسئولین افزایش یافته و گام‌های مؤثری در این زمینه برداشته شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، شهرستان ورامین در جنوب شرق استان تهران، با قدمتی دیرینه و ظرفیت‌های فراوان همواره نقشی مهم در توسعه استان و کشور داشته، همچنین روستاها نیز به‌ عنوان خاستگاه تولید و فرهنگ، نقشی کلیدی در توسعه اقتصادی و اجتماعی هر منطقه ایفا می‌کنند.

رونق تولید در روستاها، زمینه اشتغال‌زایی و مهاجرت معکوس را فراهم کرده و به‌ تبع آن، شاهد ارتقاء سطح رفاه و کیفیت زندگی در سطح شهرستان خواهیم بود.

روستاها به‌ عنوان پایه‌های اصلی هوّیت و فرهنگ هر جامعه، نقشی کلیدی در توسعه پایدار دارند و رسیدگی به روستاها و رفع مشکلات آن‌ها، نه‌ تنها به آبادانی و پیشرفت این مناطق می‌انجامد که در توسعه کل شهرستان و کشور نیز مؤثر خواهد بود.

در سال‌های اخیر اقدامات متعددی در راستای توسعه شهرستان ورامین و روستاهای تابعه انجام شده که در این‌ رابطه با مجید درویشی فرماندار ورامین، سید محمد زاهدی بخشدار مرکزی و مصطفی مرادی بخشدار جوادآباد به گفتگو پرداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانیم.

پایان انتظار ۱۵ پروژه‌های ساله

فرماندار ورامین اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در ورامین را اولویت اصلی دانست و گفت: در حوزه عمران چند مطالبه جدی ۱۵ ساله مردم شهرستان ورامین در طی دو سال گذشته تعیین تکلیف شده و در دست احداث است.

مجید درویشی درباره روند پیشرفت پروژه بیمارستان جدید شهید مفتح ورامین، بیان داشت: نزدیک به ۱۰ سال عملیات اجرایی این پروژه شروع شده بود اما کمتر از ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، با اعتباری که در قالب مصوبات سفر ریاست‌جمهوری اختصاص یافت اکنون این پروژه بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در دهه فجر سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی به پل روگذر قاسم‌آباد اشاره و عنوان کرد: این پروژه‌ عمرانی نزدیک به هفت سال عملیات اجرایی آن متوقف شده بود و راه دسترسی بیش از هشت روستا و اتصال کمربندی جنوبی شهر را به پائین خط راه‌آهن قطع کرده بود، به‌ عنوان پل پیامبر اعظم (ص) در ۱۷ ربیع‌الاول سال جاری به بهره‌برداری رسید.

فرماندار ورامین در همین رابطه ادامه داد: این پروژه طی سالیان گذشته بالغ بر ۴۰ درصد پیشرفت ویژگی داشته و در کمتر از دو سال ۶۰ درصد باقیمانده اجرایی و تحویل مردم شد.

درویشی اتصال راه‌های دسترسی شهرستان ورامین به محورهای اصلی کشور را دیگر مطالبه مردم ورامین دانست و افزود: با تعریض جاده آب‌باریک به چرم‌شهر با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال در قالب مصوبات سفر ریاست‌جمهوری انجام شده و اکنون در حال اجرا است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین پروژه تعریض جاده جوادآباد به ورامین که بخش جوادآباد را به شهر ورامین متصل می‌کند، با بیش از ۷۰ درصد پیشرفت در حال اجرا بوده و تا سه ماه اول سال آینده آسفالت‌ شده به بهره‌برداری خواهد رسید.

آسفالت ۱۴ برابری راه‌های روستایی در سال ۱۴۰۱

فرماندار ورامین به اجرای نهضت آسفالت در روستاها و تأکید کرد: در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۲ هزار مترمربع آسفالت روستایی در ورامین انجام شده بود که این رقم در سال ۱۴۰۱ به ۱۷۰ هزار مترمربع رسیده و در سال جاری نیز این روند ادامه دارد.

درویشی در ادامه فعالیت‌های عمرانی بیان داشت: همچنین زیرگذر جعفرآباد که راه دسترسی سه روستای پرجمعیت به شهر ورامین است و به مدت هشت سال دچار مشکل شده بود، با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان در دست احداث است.

وی درباره اقدامات انجام شده در حوزه گردشگری، گفت: برای اولین‌ بار در طول تاریخ، منطقه قطار گردشگری در شهرستان ورامین راه‌اندازی شده و به‌ ویژه شهروندان از تهران برای بازدید از آثار باستانی و تاریخی به این شهرستان مسافرت می‌کنند.

فرماندار ورامین خاطرنشان کرد: همچنبن برای نخستین بار درس ورامین شناسی در دروس مدارس ایجاد شده که بعد از پایان این دروس، همه دانش‌آموزان یک روز به طور رایگان از آثار و ابنیه تاریخی شهرستان ورامین بازدید خواهند کرد.

۱۰۰۰ میلیارد ریال، عمران روستاها

بخشدار مرکزی شهرستان ورامین درباره رفع مشکلات و چالش‌های روستاهای بخش مرکزی، گفت: طی دو سال گذشته اعتباری بالغ بر یکهزار میلیارد ریال برای بهسازی محورهای روستایی و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام روستایی هزینه شده است.

سید محمد زاهدی در تشریح بخشی از این پروژه‌ها، بیان کرد: شبکه برق تمام روستاهای بخش مرکزی توسط کابل‌های خودنگهدار بهسازی و مرمت شده، همچنین در روستاهای عبدل‌آباد و ریحان‌آباد مخزن آب شرب هزار مترمکعبی و در روستای علی‌آباد و حسین‌آباد دفتری مخزن ۵۰۰ مترمکعبی احداث شده است.

وی درباره سرانه‌های ورزشی - فرهنگی، مطرح کرد: سوله ورزشی روستای خورین توسط خیرین، دهیاری و آموزش‌ و پرورش تکمیل و بهره‌برداری رسیده و اکنون دانش‌آموزان و اهالی روستا می‌توانند از این سالن ورزشی استفاده کنند، همچنین ساخت فرهنگسرای علی‌آباد و تکمیل فرهنگسرای خورین به سرانجام رسیده است.

بخشدار مرکزی ورامین با اشاره به حوزه عمران در روستاهای بخش مرکزی، عنوان داشت: علاوه بر احداث مرکز پزشکی در روستاهای خورین و عبدل‌آباد، فاز نخست مجتمع پزشکی در روستای پرجمعیت عبدل‌آباد با بودجه‌ای بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال ساخته شده همچنین در روستای حسین‌آباد دفتری یک مدرسه ۶ کلاسه احداث شده است.

شناسایی ۹۰۰ تغییر کاربری غیرمجاز

زاهدی بهسازی محورهای روستایی بخش مرکزی ورامین را از اولویت‌های اصلی عنوان و تأکید کرد: در صورتیکه مسیرهای اصلی شهرستان دچار حادثه شوند، با وجود مسیرهای جایگزین می‌توان مردم را به مسیرهای دیگر هدایت کرده و از یک گره کور ترافیکی جلوگیری به عمل آورد.

وی از هزینه ۲۰۰ میلیارد ریالی مرمت و بهسازی جاده‌ها روستایی طی دو سال گذشته خبر و ادامه داد: در سال جاری محور باغ‌خواص - علی‌آباد به گل‌تپه با اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال و بزرگ‌ترین راه روستایی بخش مرکزی ورامین روستای قاسم‌آباد به سمت قشلاق شمس‌آباد با اعتباری بالغ بر ۱۱۰ میلیارد ریال آسفالت شده است.

بخشدار مرکزی ورامین اضافه کرد: با توجه‌ به قرار گرفتن جاده روستایی ریحان‌آباد - عبدل‌آباد طی هماهنگی با مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر ورامین، مقرر گردید بهسازی، مرمت، روکش آسفالت و اصلاح روشنایی این محور روستایی را انجام دهند.

زاهدی درباره جلوگیری از ساخت‌ و سازهای غیرمجاز، تصریح کرد: علاوه بر استفاده از ظرفیت نیروی انسانی با یک شرکت دانش‌بنیان قراردادی منعقد شده که نسبت به شناسایی مصادیق تغییر کاربری در سه سال گذشته اقدام نموده و تاکنون ۹۰۰ مورد شناسایی و اقدامات قانونی صورت‌گرفته تا نهادهای مربوطه نسبت به برگرداندن زمین به وضع کشاورزی اقدام کنند.

هیچ روستایی بدون آسفالت نخواهد ماند

در ادامه بخشدار جوادآباد از پیشرفت‌های عمرانی در این بخش خبر داد و گفت تا پایان سال هیچ روستایی بدون آسفالت در این بخش نخواهد بود، همچنین ساخت جاده ترانزیتی آب‌باریک به چرم‌شهر و تعریض جاده جوادآباد به ورامین نیز در دستور کار قرار دارد.

مصطفی مرادی در ادامه افزود: بهسازی ۱۰ هزار مترمربع و برق‌رسانی هفت کیلومتر از معابر روستایی، ساخت و بازسازی دو مدرسه، ساخت خانه‌های بهداشت و درمانگاه در روستاهای آب‌باریک، طغان و محمدآباد عرب‌ها همچنین احداث پد هلی‌کوپتر ۲۵۰۰ متری در راه روستای حصار قاضی به جوادآباد از دیگر اقدامات عمرانی انجام شده طی یک سال گذشته است.

وی با توجه‌ به اقدامات انجام شده درباره آینده روستاهای ورامین، مطرح کرد: با احداث زیرگذر جوادآباد و اتصال جاده آب‌باریک به چرم‌شهر و اتصال به اتوبان حرم تا حرم و اتوبان الغدیر در آینده بخش جوادآباد ورامین به یک شاهراه تبدیل می‌شود.

ریه‌های ورامین دوباره نفس می‌کشند

بخشدار جوادآباد احیای تالاب بند علی‌خان را اقدامی مهم برای بهبود وضعیت زیست‌محیطی استان تهران دانست و گفت: تالاب بند علی‌خان پس از ۱۳ سال خشکسالی، با اقداماتی مانند لایروبی و بستن کانال‌های غیرمجاز احیاء شده، همچنین این تالاب زیستگاه گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری است و می‌تواند به کاهش آلودگی هوا و جلوگیری از بروز و انتشار ریزگردها کمک کند.

مرادی با اشاره به ایجاد شهر دام در بخش جنوب شرق استان تهران، بیان داشت: این طرح با هدف ساماندهی و مدیریت دامداری‌های منطقه و بهبود وضعیت زیست‌محیطی در دستور کار قرار گرفته، مجوزهای لازم اخذ و اراضی مورد نیاز برای آن تا چند وقت دیگر جانمایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود هزاران رأس دام سبک در این منطقه، شهر دام می‌تواند در شرق استان تهران و دیگر استان‌های هم‌جوار تأثیرگذار باشد و نقش مهمی در بهبود وضعیت دامداری و دامپروری در این منطقه ایفا کند.

بخشدار جوادآباد ایجاد منطقه ویژه اقتصادی را اقدامی مثبت در توسعه اقتصادی منطقه دانست و عنوان کرد: این تأثیرات شامل ایجاد اشتغال، افزایش درآمد، توسعه زیرساخت‌ها و جذب سرمایه‌گذار بوده که برای تحقق این تأثیرات، لازم است اقدامات لازم از جمله تهیه طرح جامع، ایجاد زیرساخت‌های لازم و جذب سرمایه‌گذار انجام شود.

مرادی درباره پروژه‌های دهه فجر خاطرنشان کرد: در این ایام احداث بزرگ‌ترین و استانداردترین زمین چمن مصنوعی جنوب شرق استان تهران در روستای آب‌باریک و ساختمان آتش‌نشانی روستای خالدآباد کلنگ‌زنی خواهد شد.

انتهای خبر/

کد خبر 762996

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =