کد خبر 763013
۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۲
 رقابت حدود ۵۰ نفر برای هر کرسی مجلس

با اضافه‌شدن ۷۵۰ نفر دیگر به مجموع تأیید صلاحیت‌ شدگان، این آمار از ۱۴ هزار نفر گذشت و حدود ۵۰ نفر به‌ ازای هر کرسی نمایندگی رقابت می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، با اعلام آمار جدیدی از تأیید صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی که به نتایج بررسی‌های توسط هیأت نظارت استانی اعتراض داشتند، این آمار از ۱۴ هزار نفر عبور کرد و ۷۵۰ نفر جدید تأیید صلاحیت گرفتند.

مرحل بررسی صلاحیت‌های داوطلبان عضویت در مجلس دوازدهم از سوی هیأت نظارت استانی، از ۲۵ آبان تا ۱۴ دی انجام شد و حدود ۱۱ هزار نفر تأیید صلاحیت گرفتند. از ۱۵ تا ۱۹ دی‌ ماه اعتراض‌ها به این نتایج صورت گرفت و شورای نگهبان با بررسی مجدد، در چندین‌ بار، به این لیست افزود و این تعداد، امروز به ۱۴ هزار نفر رسید، ضمناً امکان افزایش این آمار نیز وجود دارد و باید تا ۱۹ بهمن‌ ماه منتظر ماند.

بر اساس این گزارش، بیش از ۲۴ هزار نفر در دوره ثبت‌نام قطعی نام‌نویسی کرده بودند که بیش از ۲۱ هزار نفر واجد شرایط بودند و بیش از نیمی از ثبت‌نام‌کننده‌ها (۱۴ هزار نفر) به تأیید صلاحیت دست یافتند. حدود ۴۹ نفر (البته تاکنون) به‌ ازای هر کرسی نمایندگی مجلس دوازدهم به رقابت می‌پردازند و این در حالی‌ است که این تعداد برای مجلس قبل حدود ۲۵ نفر بود.

طبق جدول زمان‌بندی انتخابات مجلس، ۱۹ بهمن‌ ماه نظر قطعی شورای نگهبان توسط هیأت نظارت استان به ستاد انتخابات کشور یا فرمانداری اعلام و سپس به داوطلبان ابلاغ می‌شود، البته مجدداً امکان اعتراض و بررسی وجود دارد و شکایت داوطلبانی که در سیر مراحل قبلی تأیید شده است لیکن شورای نگهبان نظر به عدم تأیید یا عدم احراز دارد، از ۲۱ تا ۲۳ بهمن‌ ماه دریافت می‌شود.

بررسی مجددِ صلاحیت‌ها در یک‌ هفته و تا ۳۰ بهمن‌ ماه صورت می‌پذیرد و ۱ اسفند ماه، نظر شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیت همه داوطلبانِ رد صلاحیت شده ابلاغ و اسامی نامزدهای تأییدشده منتشر می‌شود.

انتهای خبر/

کد خبر 763013

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =