پخش مناظره‌های ضبط شده انتخاباتی

رئیس صدا و سیما از پخش مناظره‌های ضبط شده انتخاباتی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «تهران نیوز»، پیمان جبلی رئیس صدا و سیما در گفتگوی ویژه خبری شبکه خبر که به تشریح جزئیات پخش تبلیغات و مناظره داوطلبان انتخابات از صدا و سیما اختصاص داشت، گفت: نامزدها می‌توانند از طریق ۲۰۰ شبکه‌ای که در صدا و سیما برای تبلیغات داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در نظر گرفته شده است، دیدگاه‌های خود را با حضور در مناظره‌های ضبط شده برای مردم حوزه‌های انتخابیه خود تشریح کنند یا نظرات دیگر داوطلبان حوزه انتخابیه را نقد کنند و به چالش بکشند.

وی ادامه داد: در انتخابات اسفند ماه با توجه به تمهیداتی که در صدا و سیما اندیشیده شده است انتخاب مردم عزیز کشورمان بر اساس نگاه، رویکرد و نظرات داوطلبان انجام خواهد بود نه پول یا قدرت حزبی آنان.

رئیس صدا و سیما ادامه داد: با توجه به قانون جدید انتخابات که با وعده‌های توخالی انتخاباتی مقابله می‌کند ما نیز به روش‌های مختلف از جمله سوالاتی که در مناظره‌ها طرح می‌شود، راه‌های جلوگیری از وعده‌های غیراجرایی را از خود داوطلبان جویا می‌شویم. تلاش می‌کنیم از سخنان عوام‌گرا در این دوره انتخابات جلوگیری کنیم. وعده‌های غیراجرایی به آسیب انتخاباتی در دوره‌های گذشته تبدیل شد.

جبلی تصریح کرد: موانع تحقق وعده‌ها و بی‌ارتباط بودن وعده‌ها با قوه مقننه از جمله چالش‌های دوره‌های گذشته انتخابات بود. در برنامه‌های تبیینی که در حال تولید و پخش است مصادیق و آسیب‌های کوتاه و بلند مدت وعده‌های غیراجرایی را با حضور خود داوطلبان بررسی می‌کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه‌های انتخابیه‌ای که حداقل ۲۰ داوطلب داشته باشد به ترتیب حروف الفبا و در قالب هفت گروه، مناظره انتخاباتی برگزاری می‌کنیم. در گروه‌های کمتر از ۲۰ نفر گروه‌های مناظره‌ای تشکیل می‌دهیم تا دیدگاه‌های داوطلبان انتخابات بیشتر برای مردم مشخص شود.

به گفته رئیس رسانه ملی، مناظره‌ها به صورت ضبطی و به مدت دو ساعت با حضور نماینده هیات‌های نظارت انجام می‌شود. در دور اول سوالاتی برای روشن شدن دیدگاه آنان برای مردم از داوطلبان پرسیده می‌شود و در دور دوم داوطلبان دیدگاه‌های یکدیگر را نقد می‌کنند.

جبلی از قرار گرفتن امکانات تبلیغاتی رسانه ملی برای ائتلاف‌های سیاسی سخن گفت و افزود: در برخی حوزه‌های انتخاباتی ائتلاف‌های انتخاباتی شکل می‌گیرد. این اتفاق منطقی و معمول است که در دوره‌های قبل هم اتفاق افتاد. این را درک می‌کنیم که ائتلاف‌ها هر قدر به انتخابات نزدیک‌تر می‌شوند، مشخص‌تر و منسجم‌تر می‌شوند.

وی در ادامه بیان کرد: بحث‌های سیاسی در لایه‌های اجتماعی منجر به ائتلاف می‌شود. در تلاشیم در هماهنگی با هیات‌های اجرایی وزارت کشور فهرست‌های ائتلافی – انتخاباتی را دریافت کنیم تا لیست‌های ائتلافی نیز بتوانند از امکانات این دوره صدا و سیما برای تبلیغات استفاده کنند اطلاع‌رسانی دقیق‌تر در این باره به زودی انجام می‌شود.

رئیس صدا و سیما با اشاره به هزینه‌های برنامه‌های انتخاباتی داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: تاکید می‌کنم که اگر چه قانون به رسانه ملی اجازه می‌داد در دریافت هزینه تمام شده از داوطلبان عدد و رقم اعلام کنیم و هزینه‌های تمام شده صدا و سیما، دهها و صدها برابر بیشتر از اعداد و ارقام اعلام شده است، اما خودمان پیش‌قدم شدیم و به هیات مرکزی انتخابات پیشنهاد کاهش مبلغ هزینه‌ها را دادیم. شبه رایگان شدن تبلیغات انتخاباتی هم به انتخابات و هم تبلیغات انتخاباتی داوطلبان کمک شایانی می‌کند.

جبلی در بخش دیگری از این گفت‌وگوی ویژه خبری از همکارانش در تهران و همه مراکز صدا و سیما در سراسر کشور درخواست کرد تا تمدید مهلت بارگذاری تبلیغات ویدئویی داوطلبان انتخابات را بررسی کرده و در صورت امکان با آن موافقت کنند.

وی ادامه داد: ۳ هزار و ۸۰۰ داوطلب درصدد استفاده از این امکان صدا و سیما هستند. آنان فیلم‌های تبلیغاتی ۲۰ دقیقه‌ای خود را در کانال‌های معرفی‌شده بارگزاری خواهند کرد. اگر چه کار دوستان ما در صدا و بیشتر می‌شود اما بنده از همکارانم می‌خواهم با موافقت با این پیشنهاد فرصت کافی برای بارگذاری ویدئوهای تبلیغاتی‌شان به داوطلبان بدهند. از داوطلبان هم می‌خواهم در مدت زمان تعیین شده فیلم‌های‌شان را برای ما بفرستند.

به گفته رئیس رسانه ملی، بسته‌های تصویری ۲۰ دقیقه‌ای و مناظره‌های ضبط شده، در مهلت هفت روزه تعیین شده برای تبلیغات داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی پخش می‌شود.

جبلی یادآور شد: فضای انتخاباتی در کلانشهر تهران متفاوت با شهرستان‌های استان است. مسائل شمیرانات با اسلامشهر و بقیه شهرستان‌ها متفاوت است. با این حال مناظره‌های انتخاباتی در چهار کانال استان تهران پخش می‌شود.

وی از در اختیار گذاشتن برنامه تلوبیون برای تبلیغات انتخاباتی نامزدهای مجلس شورای اسلامی سخن گفت و افزود: ما تلوبیون با ۲۰ تا ۲۵ میلیون کاربر را در اختیار داوطلبان نامزدهای انتخاباتی قرار داده‌ایم. البته اطلاع‌رسانی دقیق‌تر به آنان انجام می‌شود. صفحه‌ای با ظرفیت ۱۰ ساعت ویدئو برای هر داوطلب در نظر گرفته‌ایم. در ایران صدا نیز داوطلبان می‌توانند بسته‌های صوتی‌شان را در صفحه‌های اختصاصی خود در این سامانه، بارگذاری کنند.

رئیس رسانه ملی ادامه داد: از مردم عزیز درخواست می‌کنم با یک جستجوی ساده در کانال‌ها بتوانند کانال‌های انتخاباتی را پیدا و تماشا کنند.

جبلی در پایان ابراز امیدواری کرد اقدام صدا و سیما که در انطباق با سند تحول این سازمان انجام گرفته است، بتواند در این دور از انتخابات موجب افزایش مشارکت شود.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

کد خبر 763118

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

تبلیغات

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =